Poštovani, mom sinu 13. 5 godina je započeto ispitivanje pod sumnjom na mononukleozu. Predložena je dijetalna ishrana, poptuno bez masnoća. Interesuje me da li je u ishrani dozvoljeno maslinovo ulje i da li dete sme da uzima ehinacea kapsule? Koji vremenski period je potrebno sprovoditi dijetalni režim ishrane? Hvala na odgovoru

    Odgovoreno: 27. 07. 2015.
    • Poštovana,
      Ukoliko je utvrdjeno da vase dete ima infektivnu mononukleozu, a narocito ako je i jetra zahvacena (sto se moze utvrditi laboratorijskim analizama i ultrazvucnim pregledom abdomena) potrebno je da dete bude na dijetalnoj ishrani. Ishrana treba da bude bazirana na unosu svezeg voća i povrća, integralnih zitarica, a od tecnosti-biljnih čajeva. Treba izbegavati secer, gazirane sokove, industrijski preradjenu hranu, przenu i masnu hranu, grickalice.
      bolest traje od nekoliko dana do nekoliko nedelja. Kontrolnim pregledom ce biti odredjeno i do kada treba biti na dijeti.