1. KKS, glikemiju i holesterol

    Pitanje broj: #134140

    Postovani,
    moj sin je na redovnoj sistematskoj kontroli kod pedijatra prije mjesec dana dobio da uradi nalaz urina, KKS, glikemiju i holesterol. Prvi nalazi su uredni sem holesterola koji je bio prije mjesec dana skoro 7. Ima 3 godine i 4 mjeseca, mršavko je i jede uz napore, da može najradje ne bi jeo sem jednom il dva put dnevno. Pri tom ne jede mnogo slatkiša, grickalica, jede jogurt, palentu, kuvano meso s povrćem, jaje svaki drugi dan, mlijeko samo uz čokolino, ponekad sir i hleb, suhomesnato nikad, i ne jede voće od svoje druge godine. Prekjuce smo radili frakcije, uredni su trigliceridi 0,23, ast 32, alt 15, ggt 11, dok su hdl 1,91 a ldl 4,67. Ja svoj holesterol nisam nikad provjeravala, nisam gojazna, suprug jeste, ima povišen al ga uz dijetu vrati brzo na normalu, oko 5. Brinem dok čekamo uput specijalisti, čekamo još nalaze štitne žlijezde, a interesuje me vaše misljenje, da li tako malom djetetu uvoditi dijetu kad već ne jede nezdravo kao njegovi vršnjaci (mada jednolicno jeste nezdravo) ili se smije probati nekim ljekovima.
    Unaprijed hvala,
    Bojana

    Odgovoreno: 22. 01. 2015.
    • Poštovana,
      Potrebno je da vaše dete pregleda dečiji gastroenterolog-hepatolog koji će odrediti koja još ispitivanja treba uraditi da bi se postavila dijagnoza. Tek nakon toga će biti uvedena terapija (ukoliko je potrebna), a sasvim sigurno i dijetetski režim. Ishrana koju će vaše dete imati bice uravnotežena i u skladu sa uzrastom, a da pri tom ne utice negativno na njegov dalji rast i razvoj.