Nasa beba je sa 27 dana dobila visoku temperaturu 39, 4 i u institutu za majku i dete su je zadršali 6 dana na lečenju, pošto je konstatovano da je u pitanju urinarna infekcija ešerihijom koli. Imao je izmedju 10. 000 i 100. 000 na 1 ml. Dobio je terapiju longacefom i nakon sterilne urinokulture i pregleda ultrazvukom koji je bio uredan otpustili su ga kuci, uz napomenu da pije antibiotike do sledeceg pregleda, mikciona urografija (ako nisam pogrešio naziv pregleda) . Da li je previše za tako malo dete da prima svaki dan 2 ml palitrexa (skoro 4 meseca) ? I da li je suviše mali da bi mu se radila ta mikciona pretraga, jer se, koliko sam cuo, radi o kateteru, a koristi se i radioaktivni jod? Da li postoji ikakav drugi način, neki specijalistički ultrazvuk ili nešto slično koji je zamena za ovaj pregled? Sve najbolje, milan

    Odgovoreno: 19. 08. 2009.
    • Poštovani,
      Na žalost to jedina potpuno pouzdana metoda za utvrđivanje postojanja anomalija uro trakta. Ukoliko se ista dokaže ovim pregledom vaše dete će moći biti pravilno lečeno, bez rizika od oštećenja bubrega, koja se kod malih beba lako razviju. Trebalo bi da se sa punim poverenjem prepustite timu nefrologa na institutu.