Poštovana,
    Dete mi ima 11 godina i već duži period ima problema sa sekretom iz nosa. Nalaz orl uredan. Bris nosa bakteriološki pozitivan, streptococcus pneumoniae. Od terapije koristili sirup pancef 7 dana-bez uspeha, sledeća terapija mast enbecin u nozdrve 5 dana-bez uspeha, sirup panklav 5 dana, i nakon toga još sekreta i dalje ima. Ostali simptomi nisu primećeni. Doktorka se ljuti što je terapija bezuspešna, i mene je već strah da radimo bris ponovo, jer prisustvo bakterije je neminovno. Šta da radim, da li je terapija bila kratkotrajna, da li da nastavim sa antibioticima sa antibiograma ili šta.
    Unapred zahvalni!

    Odgovoreno: 19. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Kod Vašeg deteta se verovatno radi o hroničnoj upali sinusa, utoliko pre što ste već izolovali streptokokus pneumoniae, koji je poznat po kolonizaciji sluzoože, nazofarinksa i hronicitetu infekcija. Borba sa tom bakterijom je duga i teška. Rešenje može biti samo vakcina pneumo 23, antistreptokokna, kod nas registrovana i veoma efikasna.