Poštovana dr.
    Pišem Vam po drugi put sa nadom da ću ovog puta dobiti odg. naime imam sina 17 meseci. Prije nego napuni godinu dana dobijo je upalu grla sa curenjem nosa. Pedijatar nam je prepiso cefaklor. Posle 10 dana otišli smo na kont. Sad već dijagnoza je bila bronhopneumonija, i anemija. Primili su nas da ležimo na dečiju specijalističku bolnicu plućnih obolenja ovde u Skoplje. Lježalji smo 5 dana. Terapija: pancef, inhalacija salbutamolom i neka infuzija što je tekla non stop ne znam što. Posle 5 dana su nas pustili kući. Manje je kašljao temp. Nije više imao al dobijo je proliv baš taj dan. Kući smo produžili Pancefom još 10 dana, inhalacijama, legoferom za krv i enterofuril (mislim da se tako zvao sirup) za proliv, koji je trajao tačno 10 dana. Nikad neću zaboravit te dane mislila sam da se neće spasit, mali je spao na 5-6kg. Nekako smo se oporavili. Jedva. Prije jedno tri meseca opet je počeo mnogo da kašlje, nije imao temp. Grlo nije bilo crveno apetit mu je bijo normalan otišli smo na pregled u spec. boln. dokt. je konstatirala po njenom da je opet bronhit i predložila da ležimo u bolnicu iskreno nisam prihvatila dete mi nije izgledalo toliko bolestan za bolnicu. Potpisala sam mojom odgovornošćom. Prepisala je pancef i da za dva dana obavezno odemo na kontr. otišli smo. Posle pregleda dokt. je rekla da nema ništa. Nije mi jasno gde ode bronhit za dva dana? I dalje dete još kašlje pun je šlajma ( sluzi) često grlo dobije upalu pedijatar nam prepisuje cefahlor. Počela sam da sumljam da nije neka alergija u pitanju. Kad tražim da mu rade alergo test kažu ne može jer mu organizam nije mesec dana čist antibioticima. Poštovani dr. da li je moguće sada da mu urade taj test i ako nije prošlo mesec dana i da li i vi delite mišljenje sa mnom da je u pitanju alergija. Na svoju ruku evo dva dana dajem mu sirup od belog sleza i evo mesec dana što mu dajem da pije čajeve, neki dan mu dajem čaj od lipe neki dan majčinu dušicu, kamilicu nekad stavim malo koprive ili žalfije, čitala sam da su ovi čajevi dobri za kašalj. Dnevno popije skoro 2 litra onako hladan (ne iz friza) dajem mu sve zdravu hranu i kvalitetnu. Samo mleko mu ne dajem da pije pošto po mojem čini mi se da više dobija šlajma. Konzerviranu hranu ništa ništa što ima konzervanse sve samo prirodno. Med isto tako mu ne dajem bojim se. Kuhano jaje da al samo tvrdo kuhano. Skoro svaki dan različito meso. Ribu jednom nedeljno. Al pored sveg ovog dete je i dalje slabunjavo i sa dosta šlajma i kašlja. Gde da se obratim?
    Unapred zahvalna, zabrinuta mama. P. S. Oprostite na moje dugo pismo.

    Odgovoreno: 19. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Kod Vašeg deteta se očigledno radi o padu imuniteta, ali ne bih rekla da je u pitanju alergija. To Vas naravno ne sprečava da uradite i alergološke probe, za koje nije važno prisustvo antibiotika, ali su validni tek u starijem uzrastu, tek oko četvrte godine. Moj savet Vama bi bio da kod sledeće povišene temperature obavezno uradite briseve nosa i grla, da bi se terapija određivala po antibiogramu. Takođe bi mogli da razmislite i o vakcini prevenar, koja je kod nas registrovana i može se naći u našim apotekama.