Coxsackie virus i dete molim za odgovor: moja cerka koja sada ima 9, 5 godina, je pre 3 godine pocela imati stomacne tegobe. Svi lekari, specijaliste, kod kojih sam bila (pedijatri, gastroenterolozi, hematolozi, kardiolozi, neurolozi-objasnjenje za navedene profile sledi. .) su tvrdili da je sve u redu, a ona je i dalje imala bolove otprilike celom duzinom pruzanja debelog creva, i u predelu zeluca. Povremeno. Pored toga je imala redovno zamaranje, prilikom najobicnijih aktivnosti tada sestogodisnjeg deteta, a i povremenu aritmiju koja je vrlo brzo prestajala (posle par minuta maksimalno) . Nosila je i holter, pomocu koga se takodje nista nije moglo dijagnostikovati. Tek kada je tokom jutra, pocela kasljucati, po budjenju, sto je trajalo maksimalno do pola sata, (u krakim intervalima) , doktor (orl) je poslao na analizu virusa. Tada je utvrdjeno da ima titar koksakija od preko 1700 jedinica, ali igg. Infektolog je poslao kod pedijatra, pedijatar kod imunologa. Imunolog je 27. 06. 2012. Prepisao: folnak, zn, probiotik, imunoflor. Medjutim vec 4. 9. 2012. Je pocela ozbiljno poboljevati, tako da je decembra 2012. Zavrsila u bolnici sa jakom upalom pluca, i to pod konstantnom imuno terapijom, a od septembra i antibiotskom terapijom. Okobra je imala igm 29, 83 u/ml, a igg 42, 24 u/ml tada sam otisla kod imunologa, i izlozila problem. Rekao je da je aktivacija koksakija (pojavljivanje igm-a) verovatno izazvao odlazak na more (?) . Izbacio je sve imuno preparate. Od januara mi se dete polako oporavljalo, tako da je marta ove godine imala igm 18, 23 u/ml, a igg 26, 54 u/ml. Javljeno je putem sredstva javnog informisanja, da je serija folnaka koji je ona pila bio neispravan, cini mi se februara ove godine (kao dokaz cuvam ambalazu) . Mozda je ovo nebitna informacija za celu pricu, ali mozda je to izazvalo aktivaciju igg-a) . . . Elem, sve manje je imala i zamaranja, i kratkotrajne aritmijeije, i bolove u stomaku. Rezultat juna meseca ove godine bio je negativan i igg i igm. Dobila sam informaciju, da ko je imao igm, ne moze vise nikada biti negativaan igg (?) , pa me je to podstaklo da ponovim analizu. Ali ne samo to: pored kasljucanja svakog jutra, ponovo se poceo javljati zamor i bolovi u stomaku i kratkotrajno povecanje pulsa (oko 120, najcesce) . Rezultat je porazavajuci: igm je 18, 95 u/ml, a igg 28, 81 u/ml. Napominjem da su sve analize vrsene i nisu. Molim samo odgovor na pitanje: kom lekaru da se obratim i odvedem dete, i gde: u beogradu, ili bilo gde u zemlji, ili inostranstvu? Tri godine dete vodim, svuda, ali bez rezultata, ocigledno. Vodila bih je sto pre, jer i prosle godine vise nije isla u skolu nego sto je isla, izosta je i za mnozenje i latinicu i. . . Nadoknadjeno, ali da li i koliko moze jos izdrzati odlaske kod lekara, koji su, do sada, nesvrsishodni. Molim vas, samo gde i kod koga da je odvedem? Malo je reci kojima bih izrazila zahvalnost. . . Unapred puno, puno hvala! Ps. Prvo joj je radjen samo titar na infektivnoj klinici nis, medjutim, posto oni vise ne rade te analize, navela sam rezultate mikrobioloske laboratorije nis. Referentna vrednost navedenih vrednosti je: vece od 15 u/ml, stitna zlezda je u redu, limfne zlezde uvecane. . . . . Hvala vam unapred!!!

    Odgovoreno: 18. 08. 2013.
    • Poštovana,
      Kontaktirajte telefonom ili preko nekoga prof. Dr idu jovanović, specijalistu dečije kardiologije, radi u univerzitetskoj dečijoj klinici u tiršovoj, u beogradu. Što se tiče stomačnih tegoba, moj savet je prof. Dr đorđe ćulafić, gastroenterolog (doduše, nije dečiji) koji radi u bivšoj internoj a kcs beograd. Od dečijih hirurga preporučujem doc. Dr mariju lukač, koja takođe radi u tiršovoj. Obavezno ih prvo kontaktirajte, da biste mogli da izložite vaš problem, pa da čujete njihov odgovor, da bespotrebno ne dolazite u beograd. Što se tiče inostranstva, mislim da bi vam mnogo svrsishodnije odgovore dali navedeni stručnjaci, ili ako oni ne mogu da obave pregled, da vas upute kod lekara za koje oni smatraju da treba.