Poštovani, više puta vodim dete (3 god.) kod pedijatra i ona mi klasičnim pregledom grla kaže da je u pitanju streptokokna upala grla i prepiše detetu antibiotike. Zadnji put su bili sledeći simptomi: 2 dana visoka temperatura (i do 40 stepeni) , prvi dan dete je povraćalo, slab apetit, iznurenost. Interesuje me da li se, bez brisa, sa sigurnošću može znati da dete ima streptokoku i da su potrebni antibiotici? Doktorka neće ništa da objasni niti da odgovori na dodatna pitanja.

    Odgovoreno: 18. 06. 2013.
    • Poštovani,
      Na osnovu kliničkog pregleda i vašeg davanja podataka, kao i na osnovu procena kretanja mikroba u beogradu i srbiji uopšte (tzv. Epidemiološki podaci) , te na osnovu iskustva pedijatra, može se sa velikom sigurnošću posumnjati na određenog mikroba. Ovde bi bilo dobro uraditi vađenje krvi i davanje urina, pa i ako tada preostaje i najmanja sumnja, onda uraditi bris grla i nosa. Bez toga, ja nikako ne bih prepisao antibiotik. Jer ovo kako ste opisali, može da bude veoma lako virusna infekcija. Za virus se ne prepisuje antibiotik.