Postovani, pre sedam dana detetu od 7 godina posavljena je sledeca dijagnoza lympadenitis non specificata, otitis media suppurativa i nasopharyngitis acuta, anamneza: crp 48, fibrinogen 9, 51, se 80, wbc 9, 4, u diferencijalnoj 72, 2 granulociti, asto 200. Uz vrata i abdomena uradjen, obostrano uvecani limfatici do 26mm, ostalo uredno. Terapija panklav sirup forte. Nakon sedam dana ponovo radjen krvna slika: se 31, crp 8, 4, asto 1747, ostalo u granicama ref. Vrednosti. Bola u uhu i povišene temprature više nema, dete bolje cuje. Molim za misljenje, zasto su vrednosti asto značajno povisene u drugom nalazu?

    Odgovoreno: 10. 05. 2013.
    • Poštovana,
      Asto (anti streptolizinski o titar) su antitela koja se normalno stvaraju u organizmu, a deluju protiv beta hemolitičkog streptokoka grupe a. Njegov rast počinje već prve nedelje po infekciji, dostiže svoj maksimum za 3-6 nedelja, a na normalu se vraća posle 6-12 meseci. Ova analiza, ukoliko nema povišenih vrednosti drugih parametara zapaljenskog procesa, sama za sebe praktično znači da je preležana infekcija gore pomenutom bakterijom.