1. Pitanja nakon operacije tetiva palca

    Pitanje broj: #164654

    Pre mesec dana mi je palo staklo na nogu i na skočnom zglobu preseklo tetivu ekstenzora palca. Na operaciji je spojena. Dobijao sam jaku terapiju antibioticima na početku. Posle 2 nedelje su mi skinuli konce. Po preporuci i dalje pijem razne suplemente, koristim štake i ne oslanjam se na nogu. Išao sam nedeljno na kontrole prve 3 nedelje i onda mi je rečeno da dodjem 6. nedelje da skinu longetu. Posle treće nedelje sam, kao sto mi je rečeno, počeo povremeno da skidam longetu da bih prao nogu i pomalo vežbao palac. Mažem ranu jodom. Imam i slike kako rana izgleda sada, ako je potrebno, mada ovde trenutno ne mogu da se postave u obliku fajla kakav ja imam. Sada sam mnogo bolje, bol je daleko manji, skoro da je i nestao, i za nedelju i po skidam longetu. Ortoped koji me je operisao je rekao da sledi jaka fizikalna.

    Želeo bih čuti vaše mišljenje o sledećim pitanjima:

    - koliko dugo će trajati fizikalna do potpunog oporavka?

    • - da li treba skidati krastu, kao što neki preporučuju, jer sam čitao oprečne savete?

    • - osim estetskih, da li će ostati bilo kakve druge posledice vezane za normalno funkcionisanje?

    Imam 27 godina. Rekreativno se bavim raznim sportovima, najvise trčanjem, plivanjem i plesom.

    Odgovoreno: 14. 11. 2019.
    • Poštovani,

      1) fizikalna terapija bi trajala dok samostalno ne počnete da stojite na prstima bez tegoba, kao i da hodate na petema, uobičajeno  je ako nemate hirurške komplikacije da to bude izmedju 10 i 14 nedelja ( od operacije do povratka u svakodnevni kkvalitet života bez optrećenja)

      2) krastu nemojste skidati, normalna higijena i kupanje

      3) ne znam odgovor, ako je načinjena adekvatna hirurška rekontrukcija verovatno ne. Za preciznije mišljenje morali bi se pregledati.

      S poštovanjem

Komentari na pitanje: #164654

    • Lijep pozdrav, imao sam nezgodu sa motornom pilom. Presjekao sam tetivu palca nožnog. Konci su mi izvadeni 15 dana nakon zahvata. Moje pitanje je: 1. Kada cu moci normalno stati na nogu i vratiti se sportskin aktivnostima i poslu? 2. Hoce li mi dugo trebati da stopalo i prste vratim u normalnu funkciju jer sada koda imam “strah” micanja cjelog stopala. Hvala i lep pozdrav.

    • 25. nov sam imala operaciju tetiva na tri prsta, teska telesna Imobilizavija 7 nedelja. Posle toga nastaje komplikacija na jednom prstu, drenaza,operacija gde je nadjen zaostali savni materijal. Krecem u februaru na fizikalnu, Dr hoce da mi ukine terapije jer sam dugo na bolovanju. Ne formiram pesnicu , dobijen obim. Sta da radim, ima li nade za mene? Hvala

    • Zdravo,da ve prasam ja sam iz makedonije. imao sam povredu na palac ruku , eve vec je proslo 3 nedelje. konci su izvadeni, ali mi je mnogo tesko da savijem palac, a unazad mogu da mrdam, pa zelim vase mislenje. sta misite o tome, da nemam neki problem drugi ili treba vremena? fala vi unapred.