Poštovani,  pri rodjenju mi je dijagnosticirana abreviatio extremitatis inferiors  dex.  displasio coxae cong. dex. Posljedica toga je kraća desna noga za 2,5cm.  Možete li mi reći da li mi to može predstavljati problem u budućnosti,da  li  može negativno utjecati na trudnoću?i koji je procenat utjecaja genetike  da  i moj potomak ima istu dijagnozu,pošto sam čitala da genetika ima  utjecaja.  Imam 24 godine.   Hvala unaprijed

    Odgovoreno: 30. 12. 2007.
    • Poštovana, displazija kuka ne utiče na trudnoću, kao ni na porodjaj, osim ukoliko nije radjena operacija na oba kuka, gde se u odredjenim situacijama može predložiti carski rez, kao bezbedniji način porodjajaj. Medjutim, trudnoća može da utiče na stanje kukova, odnosno ono može da se pogorša posle trudnoće, zbog uticaja hormona u trudnoći, i povečanja telesne mase, stoga je nneophodno voditi računa o telesnoj masi u toku trudnoće, kao i redovnoj fizičkoj aktivnosti. Skraćenje noge od 2,5 cm, može i ne mora da predstavlja problem. Zavisi da li se javlja hramanje pri hodu, denivelacija karlice i krivina kičme, bolovi uj ledjima. Ovakvo skraćen je se može korigovati povišicom za obuću, ali je i relativna indikacija za operativno produženje noge. Genetika ima uticaja na pojavu razvojnog poremećaja kuka (displazije), pa se savetuje da se novorodjena deca koja imaju nekog člana porodice sa displazijom ili neki drugi faktor rizika pregledaju odmaha po rodjenju, a ultrazvučno do kraja prvog meseca života, te to imajte u vidu.