Imamo decaka od tri i po godine kod koga je u februaru ove godine konstatovan triger finger. Dakle, palcic desne ruke je savijen u zglobu i povremeno uz masiranje, posle kupanja itd moze da se ispravi. Ortoped je rekao da se jedino operativno to moze resiti i da je na nama roditeljima da to odlucimo kada i da li hocemo da se dete operise. Posto se operacija radi pod totalnom anestezijom nije mi uopste svejedno tj. uplasena sam. Njega taj palcic ne boli i normalno se sluzi rukicom da jede, crta, itd. Do kada bi najbolje bilo uraditi tu operaciju tj. da li postoji opasnost od skracivanja tetive, pa je bolje to sto presto pre ili je bolje zbog totalne anestezije da dete bude starije? Unapred Vam puno hvala

    Odgovoreno: 09. 09. 2008.
    • Poštovani, deformitet po tipu trigger fingera, ili stenozantni tenovaginit, jedino se uspešno može lečiti hirurškom intervencijom. Preporučuje se da se operacija uradi što ranije, obično posle šestog meseca života, kako bi se omogućila normalna upotreba palca. Što se operacija duže odlaže, pokreti i hvatovi u kojima učestvije palac se uglavnom nauče pogrešno odnosno nepravilno što se kasnije teško ispravlja. Savremena anestezija, u dobro opremljenoj ustanovi, u kojoj se operišu deca, sa obučenim kadrom, je svela rizik od anestezija na vrlo nizak procenat. U decjoj hirurgiji ne postoji donja uzrasna granica ukoliko je operacija neophodna, tj ona se može uraditi u svakom uzrastu deteta, kada je to potrebno, od samog rodjenja na dalje.