Poštovani, rađen je MR kolena zbog tegoba u vidu bolova i pečenja posebno pozadi, iza kolena već više od godinu dana unazad. Bavim se već dve godine trčanjem. Fizikalna terapija nije dala uspeha. Citiraću nejasne delove u nalazu : 'Degenerativno izmenjen zadnji rog medijalnog meniskusa najverovatnije kao posledica starije traume. Ostali nalaz na meniskusima uredan. U distalnom delu femura, suprakondilarno posterolateralno prisutna je fokalna promena dimenzija 12x8x6mm, sklerotičnog ruba intermedijarnog IS u T2W, povišenog u Pd FS bez destrukcije okolnog korteksa, dif dig hemangiom ali se ne isključuje ni druga etiologija. Tetiva m. semimebranosusa zadebljana, povišenog IS, dif dig tendinoza. Prednja ukrštena veza intaktnih pripoja, povišenog IS, dif dig mukoidna degeneracija, ostali nalaz na ukrštenim vezama uredan. Zadebljan femoralni pripoj kolateralnog lateralnog ligamenta, povišenog IS, dif dig stara sprain lezija, ostali nalaz na kolateralnim ligamentima uredan. ' Prethodna dig je bila hondromalacija patele međutim na ovom nalazu ni reči o tome. O čemu se radi i da li je potrebna određena intervecija? Srdačan pozdrav.

    Odgovoreno: 23. 11. 2020.
    • Poštovana

      kada pacijent ima dugotrajni bol u kolenu, koji ne prolazi na fizikalnu terapiju potrebno je uraditi operativno lečenje u smislu artroskopije kolena. Tom operacijom se pregleda kolena i vidi kolika je ta fokalna promena na kondilu  butne kosti (verovatno degenerativne prirode) i koliko je to oštećenje meniskusa., Ako je potrebno radi se "čišćenje" hrskavice i uklanja oboleli deo meniskusa.

      Srdačan pozdrav