Poštovani, Imao sam danas prelom sporedne kosti podkolenice(lisne kosti).Bio sam kod doktora i on mi je rekao da bi mogao da mi stavi gips ali da mi to ne preporučuje i da je on na mojem mestu ne bi stavljao ništa jer kako kaže da kost nema nikakvu funkciju na tom prelomljenom mestu i da trebam samo da odmaram mesec dana i da će mi ona sama zarasti bez ikakvog tretmana .Medjutim malo mi je neobično bez ičega ne znam kako da postavim nogu,koji položaj mi odgovara da li smem u krevetu da se okrenem na stranu,šta da uradim da bi mi ona brze zarasla,da li ce mi u krivo zarasti, da li da se uopste oslanjam na nogu(mogu da se oslonim bez nekog bola).Takodje kad pomjeram stopala i prste na nogama ili celu nogu osecam kao da se nešto unutra pomera?Ako moze neki savet.

    Odgovoreno: 05. 08. 2020.
    • Poštovani

      lisna kost ima svoju funkciju samo do oko 10 cm od vrha spoljasneg dela skocnog zgloba. Sav ostali deo je "višak" koji često koristimo kada je negde potrebno presadjivanje kosti. Prelomi u tom predelu (od kolena do oko 10cm od spoljasneg dela skočnog zgloba) se leče bez imobilizacije. Trebalo bi da se noga podigne u vis (da bi se smanjio otok), stavite led na nogu,tablete za bolove. Oslonac na nogu počinje kada se bolovi smire.

      nadam se da sam malo pomogao