Moja majka ima 81 god.pre 6 god.imala je zakazanu opreaciju kuka, ali zbog smrti supruga nije otišla a ni nakon toga.Od pre 2 godine ima intezivne bolove u predelu kuka, prepone.. koji su u ovih dana izuzetno jaki. Kreće se uz pomoć štapa.Najveći problem je kad ustane i treba da napravi prvi korak "da se otkoči" i to može da potraje i do 5 min. Jako teško se saginje tj obuva Pored problema sa kukom ima i sa spolj.venama, reumom a utvrđeno je i periferno odumiranje živaca.Ima povišen pritisak kojo lekovima reguliše.Dali je sad s obzirom na njene godine preporučujete operaciju.

    Odgovoreno: 14. 05. 2020.
    • Poštovana

      operacija zamene kuka veštačkim zglobom (da ne koristim stručnije reči) je veoma zahtevna operacija u svakom životnom dobu. Kada je pacijent stariji on ima i dodatne udružene bolesti (kao što ste napisali) ali je veoma važna funkcija mozga,kakvo je njeno psihičko stanje pre operacije (jer ide u anesteziju,gubi se krv tokom operacije). Zato se moraju pacijentu objasniti svi rizici koje operacija nosi ali i svo poboljšanje koja operacija donosi. Naime operacijom se smanjuje bol,poboljšava pokret i omogućava da pacijent živi kao čovek,a koliko dugo tio nije na nama da odredjujemo. Moj savet je da odvedete majku kod ortopeda,koji će uraditi još jedan rtg snimak,sagledati njeno opšte stanje i zajedno njih dvoje doneti odluku o životu Vaše majke

      nadam se da sam malo oomogao