Poštovani, Da Vam opišem moju povredu. Prije 20 dana, prilikom pada na skijanju( direktno na koljeno) osjetio sam jaku bol, koja je nestala za 10ak min. Pošto sam imao ranu na koljenu( od udara u kamen) hitna služba na planini me je pregledala, previla ranu i pregledala koljeno. Koljeno sam mogao savijati bez problem. Te večeri, otišao sam na pregled radi predostrožnosti, i uradio sam RTG. Na RTG-u se vidjela vertikalna linija debljine ili tanja od dlake na predjelu patele, gdje je ortoped rekao da nije ništa strašno, da stavljam obloge i da nogu držim na jastuku. U tom trenutku meni je koljeno već bilo natečeno( doktor je rekao da je to neka tekućina). Mogo sam dignuti nogu dok je ispravljena i pod pritiskom doktora. Ja sam bolove osjećao samo na dodir. Te večeri koljeno mi je još više nateklo i imao sam vece i vece bolove. Sljedeći dan, otok je spao za nekih 20%, otežano mi je bilo kretanje al sam se osjećao bolje. Dan nakon toga, otok je spao opet za nekih 30% i puno sam se bolje kretao. Pošto sam sve te preglede radio u drugom gradu, vratio sam se u svoj grad, da uradim dodatne preglede( iako sam se osjećao puno bolje i mogao sam bolje i hodati, čak sam i vozio automobil) Opet sam uradio RTG, ista vertikalna linija na istom mjestu, al ovaj put doktor je rekao da uradimo i CT. Na Ct-u se vidjelo napoknuće patele. Prvobitno doktor se odlučio sa imobilizaciju ortozom, al nakon par minuta je odustao i odlučeno je da nosim gips. Plan je bio 21 dan nošenja gips, ili skidanje po potrebi ranije. Doktor je rekao da se ne oslanjam na povrijedjenu nogu(iako u nekim trenutcima se moram osloniti, i ne osjećam nikakve bolove) Otišao sam na privatnu klinuku po novo mišljenje, gdje mi je doktor rekao 3 sedmice imobilizacije i da se OSLANJAM NA POVRIJEDNJENU NOGU. Jer moja povreda patele, ne nosi težinu tijela, samo je bitno da nogu ne savijam( a ne mogu je svakako saviti jer sam u gipsu) Nakon 15 dana gipsa, doktor je odlučio da skinemo gips i stavimo ortozu bez mogućnosti savijanja koljena. Mene zanima sljedeće: -Da li se ja smijem oslanjati na povrijedjenu nogu? -Koliko je ozbiljna moja povreda? -Nakon koliko da očekujem potpuni oporavak koljena? I kada mogu da se vratim na posao( danas je 20-i dan imobilizacije)

    • Da li u budućnosti, prilikom manjeg pada mogu očekivati povredu istog koljena i kolike su šanse za to? Hvala puno Lijep pozdrav

    Odgovoreno: 02. 05. 2020.
    • Poštovani

      prilimo hoda,težina tela se ne prenosi preko čašično butnog zgloba,tako da možete hodati sa punim osloncem

      Ne bi trebalo da imate neke probleme sa kolenom ali je to dosta nezahvalno prognozirati,jer je u pitanju zglobni prelom(oštetili ste zglobnu površinu čašice). Vežbajte,jačajte mišiće butine. Ortozu savetujem da nosite,sa otvorom za čašicu) kada skijate a da li će te se ponovo povrediti to Bog zna