1. Tumačenje nalaza za operaciju kolena

    Pitanje broj: #156229

    Poštovani,

    Godinama imam problem sa oba kolena. Međutim pre mesec dana toliko me bolelo da nisam mogla na desnu nogu. Puno je oteklo i bolelo me sa unutrašnje strane. Otišla sam kod ortopeda i odmah je fiksirao, stavio u longetu. Nosila sam 15 dana. Uradio ultra zvuk i rekao da je za operaciju. U izveštaju piše: Medijalni meniskus je nehomogen i gonarthrosis. Možete li mi objasniti šta to znači i da li je za operaciju? Mene i sada boli, ne mogu uz stepenice i niz stepenice i u hodu.

    Odgovoreno: 07. 03. 2018.
    • Poštovana,

      Gonarthrosis predstavlja degenerativno propadanje hrskavice kolena, a kako bolest sev više napreduje promene zahvataju zglobnu čauru i kosti iznad zglobova. Javlja s ekod starijih od 45 god, mada može i kod genetski predisponiranih osoba. Karakteristični su bolovi u zglobu kolena, kod fizičke aktivnosti, naročito kod kretanja uz i niz stepenice, krckanje u zglobu, otok (voda u kolenu) . Ukoliko su svi mogući načini lečenja isprobani i nisu dali zadovoljavajuće rezultate, pa su bolovi i dalje prisutni, po proceni ortopeda, primenjuje se operativno lečenje, uklanjanje oštećenih delova hrskavice ili ugradnja implanta-veštačko koleno.