1. Degenerativne promene na kičmi

    Pitanje broj: #150066

    Poštovani,

    Imam problem sa nogama. Nisam siguran da lekari razumeju moj problem. Sve probe, neurološke i ostale su u redu. U fazi hodanja (posle 200 do 300 metara) ili stajanja (posle 5 minuta) problemi se ispoljavaju na sledeći način: prvo me zaboli u predelu spajanja karlične kosti kao da sedim na noževima, tako osećam kada hodam ili se u stojećem stavu pomeram. Onda se bol širi u unutrašnji deo zglobova kukova prema donjem delu prepona. A onda se spušta bol niz noge. To ne mogu da objasnim. Bolovi duž celih nogu, kroz kosti i mišići, posebno mišići pored cevanice sa poljašnje strane desne noge. Onda počinju da mi trne stopala, više levo, a onda se trnjenje podiže naviše, i ako ne sednem da se odmorim trnjenje može da se podigne i do debelog mesa. Ako sednem da se odmorim, 5 -1 0 minuta, bolovi prestaju čim sednem a posle odmora nastavim bez problema i mogu da hodam i pola sata da mi se ne pojavi, osim uopštenog blagog bola u svim opisanim delovima. Ako uspem da ne podižem težinu veću od 5 kg dve tri nedelje, onda mogu da hodam i dva tri kilometra. Ali ako podignem samo jednom 15 - 20 kg sve se ponavlja. U momentu nošenja tereta u donjem predelu prepona, odozdo osetim kao da me noževi seku. U prilogu sam priložio skener kičme.
    Hvala na odgovoru

    Odgovoreno: 03. 03. 2017.
    • Poštovani,

      Nalaz nije toliko ubedljiv da bi imali tolike probleme koje opisujete. Svakako izbegavajte nošenje većih težina makar neko vreme. Inače, imate degenerativne promene na kičmi, i jednog trenutka može doći do tzv. diskusa i pritiska na nerve koji tuda prolaze. U tom slučaju mora se hitno reagovati.