Pozdrav, zovem se Milan (16 godina/17 za par dana) i bavim se treniranjem u teretani i dobio sam cudan bol u predelu grudi malo ispod leve bradavice. Bol se javljao tokom treninga kada jako udahnem vazduh na 0.5/1 sekude i onda je prestajeo. Uradio sam EKG i izvadio kompletnu biohemiju i urin. Biohemija mi je dobra sve je u granicama normale sem Fosfora koji je 1.89 mmol/l od normalnih 0.81/1.45mmol/l. Na strani kompletna krvna slika imam povisene limfocite 49.4 od referentnih 20.0/45.0%, povisen hematokrit 0.479l/l od dozvoljenih 0.370/0.470, nizak MPV 6.9 od dozvoljenih 7.0/10.0fl i povisen PDW 16.8 od dozvoljenih 12.0/16.5. Doktorka je pogledala EKG i rekla je da je sve u redu. Od suplementacije koristim Kreatin monohidrat, ponekat kompleks vitamina i preworkout (kofein, beta alanin, taurin itd..). Ishrana mi se bazira na mesu minimun jedan obrok mesa na dan(junece mleveno, piletina itd...). Ali imam problem zato sto sam pio vise kokakole nekih 1/2l na dan. Kokakolu sam ostavio mozda pipijem limenku na 2 dana da kazemo. Zabrinut sam sta moze da bude doktori su rekli da je nista ostalo mi je samo da izvadim enzime jetre da vidimo da li je uvecana i tjt. Takodje pritisak mi je malo jaci 125/140 varira a donji je oko 59/71 ne prelazi 71. Sta da radim?

    Odgovoreno: 10. 12. 2023.
    • Postovani,

      na osnovu svega sto ste naveli, zaiata mislim da nema razloga za brigom. Sve vrednosti koje ste naveli su samo blago odstupanje, bez vecega znacaja. Fosfor Vam je najverovatnije povisen zbog koka kole, takodje, zbog kreatina i puno proteina, ali sam siguran i to ako ponovite da ce se normalizivati, jer bubrezi regulisu visak fosfora. Bol koja se javlja, po opisu  nije srcanog karaktera, nego muskuloskeletna. Uzmite povremeno panadol kada Vas boli, i moj savet da smanjite suplemenete. Barem neko vreme.
      Lep pozdrav, dr Ivan Radic