Postovani, zanima me da li uzork za ove povisen vrednosti ast i alt moze da bude

    1. Fizicka aktovnost tj teretana
    2. Lekovi za alergiju, poslednji put sam pila u nedelju, ks radjena u ponedeljak
    3. Whey protein
    4. Virus neki pre 2 nedelje, uzimala sam ab Palitreks. Ks je radjena decembra, kao i uz abdomena i sve je ok bilo.

    Odgovoreno: 05. 04. 2024.
    • Fajl koji ste mi poslali je oštećen,pa ne mogu videti vrednosti enzima. Od svega što ste naveli, vežbanje u teretani je čest uzrok povišenih vrednosti transaminaza, više podiže AST, nego ALT. Palitrex nekada dovodi do blagog porasta transaminaza. Lekovi protiv alergije nemaju uticaj na transaminaze.

      Ponovite analize posle mesec dana, i ukoliko ponovo budu iznad referentnih vrednosti, testirajte se na hepatitus B i C.

Komentari na pitanje: #224715

    • Pa ovako. Sve je ok, samo je Alt 49, gornja granica 41 u/l Ast 88.9 gornja granica 40 u/l.