BEO jezik i suva pljuvacka Poštovani, U julu mesecu sam imao koronu i pio sam antibiotik augmentin kao i probiotik.Mesec dana posle toga dobio sam upalu jednog pa drugog uha. Pri odlasku kod ORL pogledala je ushi ali i usta i konstatovala da imam beli jezik i hronichni sinuzitis.Dalje je dodala doktorka da imam oralnu kandidijayu i da koristim daktanol oralni gel.U oktobru ove godine posle drugog odlaska kod ORL poceo sam da pijem daktanol a preporuceno mi je da posle muckanja isti i progutam.Sredinom oktobra ujutru shvatam da mi je jeyik suv i da nemam pljuvacke.To traje i do danas.Kandidu nemam i posle 4 testa shto iz usne duplje shto iz krvi i fecesa i urina.Nemam ni heliko.Imam reflux i masnu jetru.Suvi jeyik mi smeta i pljuvacka koja nije dovoljno tecna,nekada je penasta a nekada su to grudve.Od terapije pijem nexiujum 20 mg ujutru ,famotidin 40 mg uvece,biostatin,livorex kao i imunolak probiotik.Ponavljam,jako smeta suv jezik i ne znam vishe kome da se obratim.Da dodam da nemam sjorgenov sindrom.Unapred zahvalan na odgovoru,

    Odgovoreno: 02. 01. 2023.
    • Ipak bih ponovo odradio pretrage u smeru Sjegrenovog sindroma, jer se nekada laboratorijski pokazatelji jave tek kasnije. Potrebno je uraditi Širmerov test, anti SSA, anti SSB ali i parametre za druge sistemske bolesti vezivnog tkiva, jer pistoje često preklapanja ili udružene bolesti, kao i nediferencirane bolesti vezivnog tkiva. Većinu navedenog, moguće je uraditi kod reumatologa.