Poštovani, u poslednjih 40ak dana mi se 6 puta pojavio otok na licu. Prva dva puta ispod levog oka, treci put na celu, i kasnije dva puta ispod desnog oka i na usni. Nakon trećeg puta su mi dati lekovi za alergiju sto je smanjilo otok, ali poslednja dva puta nisam pila i uradila sam analizu krvi (30 inhalatornih alergena), medjutim nije pokazalo da imam alergiju. Nema crvenila, svraba ni bola, samo otok koji nije pufnast, vec tvrd. Nosim sociva kada izlazim iz kuce i vodim briznu higijenu oko ciscenja istih, kao i higijenu lica sa preparatima koje godinama koristim. Imam disbalans hormona(policisticni jajnici) ali od pocetka godine ne uzimam vise pilule za kontracepciju. Da li posetiti koznog lekara ili odraditi jos neke analize koje bi mi dale neki jasniji uzrok ovih nateklina? Imam skoro 30godina, ženskog pola sam. Hvala unapred.

    Odgovoreno: 20. 08. 2022.
    • Odradite ukupne IgE iz krvi i C4 komponentu komplementa, što će nam dati orijentaciju u kom smeru dalje voditi ispitivanje. Ovim nećemo utvrditi na šta se alergični, ali ćemo utvrditi da li alergija u najužem smislu te reči (I tip preosetljivosti) uopšte postoji, ili se radi možda o nekoj iz grupe bolesti koje troše komplement (najčešće bolesti trećeg tipa preosetljivosti).