Postovani, na rutinskom pregledu otkriven mi povisen ALT(120) i AST (54). Vec par meseci imam jake glavobolje, koje se javljaju ujutru u najvecem intezitetu. Takodje bavim se poslom u kojem dosta putujem. Sta moze biti dijagnoza i koje ostale testove treba odraditi?

    Odgovoreno: 01. 04. 2022.

    • Rutinski pregled uvek najpre treba započeti u ordinaciji lekara, a ne u laboratoriji, što važi i dalje, i u vašem slučaju. Potrebno je uraditi opšti lekarski pregled, specifičnije parametre za jetru i ekstrahepatične žučne puteve (LDH, GGT, alkalna fosfataza, bilirubini), ultrazvučni pregled abdomena, testovi na hepatitis B i C.

      Savetuje se da se nakon sprovedenih pregleda vakcinišete protiv hepatitisa B, ukoliko to još uvek niste uradili.