Pozdrav. Imam 19 godina, žensko. Zanima me mogu li se cijepiti protiv koronavirusa, ako imam 2 blago otečena limfna čvora već dvije godine na vratu? Uočila sam ih slučajno i tada sam radila nalaze krvi koji su bili u redu i UZV vrata koji je glasio: Obostrano subangularno po manji uvecani uredno strukturirani limfonodus koji su najvjerojatnije reaktivni.Uz straznji rum MSCM-a lijevo manji reaktivni limfonodus. Uglavnom, ja ih i dalje mogu opipati i nisu se povukli. Ako se mogu cijepiti, koje cjepivo biste mi preporučili? Hvala unaprijed

    Odgovoreno: 14. 11. 2021.
    • Za bilo koju vakcinu, potrebno je da budete zdravi. Kod limfadenopatije koja traje duže od 6 meseci, potrebno je ponoviti ultrrazvuk i izvršiti upoređivanje, uz novu krvnu sliku sa parametrima inflamacije (sedimentacija, CRP, fibrinogen). Ako je sve navedeno u redu, uz odsustvo drugih kontraindikacija, možete se vakcinisati. Kako je u Srbiji sistem vakcinacije koncipiran tako da vi kod lekara na punktu dođete sa popunjenom saglasnošću koju vakcinu želite da primite, i ja ću ispoštovati ovu proceduru pa vam neću savetovati koju vakcinu da primite, posebno jer vas nikada nisam pregledao.