Dobar dan doktore, imam 22 godine i već par dana unazad imam jutarnje mučnine ono čim ustanem iz kreveta. Nekad se prenesu na ceo dan nekad ne. Od pretraga sam uradio samo ultra zvuk abdomena, pa bi Vas zamolio za savet šta još da odradim.

    Odgovoreno: 13. 08. 2021.
    • Mučnina je jedan od najnespecifičnijih znakova, koje standardni lekar u svom kliničkom razmišljanju "zalepi za digestivni sistem", odradi krvnu sliku, osnovnu biohemiju, ultrazvuk abdomena i nativni RTG, test na Helycobacter pilory, što svakako i ja savetujem da se uradi. Ipak, moj redosled je nešto drugačiji, i podrazumeva da odmah pokušamo da isključimo centralne mučnine uz temeljan razgovor i detaljan neurološki pregled, potom kompletan fizikalni pregled, sa posebnim akcentom na abdomen. Nadam se da sam pomogao i tebi, ali i kolegama dao podsticaj da slučaj uzmu pod detaljniju opservaciju.