Postovani, da li nedostatak lunule (polumeseca) na nekom od noktiju stvarno znaci neku bolest ili probleme sa nekim organima u telu, ili to ne mora da znaci automatski da je tako? Procitah svasta pa sam se uspanicio, imam 27 godina. Hvala unapred.

    Odgovoreno: 21. 02. 2021.
    • Vaše pitanje me je podstaklo da bacim pogled na svoje nokte, pošto do sad nisam obraćao pažnju. Postoje određene bolesti, koje se manifestuju izvesnim promenama na noktima, a što je i naučno dokazano, a poznat je i mehanizam kako do toga dolazi, kao što su na primer takozvani batičasti prsti. Boja nokatne ploče nam može biti dobar pokazatelj stanja periferne cirkulacije ili zasićenja krvi kiseonikom. Postoje takođe i bolesti samih nokata za koje se zna kako se manifestuju, kao što su gljivične infekcije nokta. Neke sistemske bolesti, kao što je psorijaza, takođe se mogu manifestovati na noktima. Ipak, razni nadrilekari gledaju u nokte po sistemu gledanja u šolju, bez ikakvih naučno itemeljenih činjenica, a na internetu svako može da piše sve što mu leži na duši.