D dimer mi je 368 prelezala sam koronu,pa me zanima da li postoji razlog za zabrinutost?

    Odgovoreno: 21. 02. 2021.
    • Ne. Korona je dovela do masovnog i ne uvek opravdanog kontrolisanja D dimera, ali čak i neke kolege lekari ne znaju šta je tačno D dimer i kako nastaje, pa samim tim ne znaju ni u kojim sve stanjima je povišen, i kojom dinamikom opada. Konkretno, u vašem slučaju, potrebno je nalaze tumačiti u korelaciji sa kliničkom slikom, koju mi niste opisali.

      Iskoristio bih priliku, koju ste mi dali svojim pitanjem, da skrenem pažnju svim pacijentima koji su preležali COVID a nisu ni od čega bolovali ranije, da provere sada svoj krvni pritisak i šećer u krvi.

      Ovo su moja lična zapažanja, u kliničkoj praksi, da su se pojavile novodijagnostikovane hipertenzije, kao i šećerna bolest, kod nekih pacijenata, nekoliko meseci nakon preležanog COVIDA.

      Kada ova pandemija prođe, lekari svih oblasti medicine, imaće mnogo materijala za vrlo ozbiljne naučne radove.

Komentari na pitanje: #178268

    • Ana Arsovic 22. 02. 2021.

      Od simptoma dok sam imala koronu,bili su bolovi u kostima,glavobolja dva dana i isgubljen ukus miris nekih desetak dana.Drugo nista,nalaz pluca dobar.