Postovanje , Prije nekih 15 dana sam primjetila da mi se na vratu pojavljuju dva kao baloncica na vratu . Nalazi se na kraju vrata blizu ramena , ne boli , nije tvrdo na dodir , kad pritisnem da opipam pocne kao pulsirati , primjeti se i vidi samo kad nagnem glavu na stranu . Posto je na lijevoj strani vrata a znam da se tu mogu pojavljivati i limfni cvorovi molim vas za vase misljenje dok ne docekam termin kod dr . Unaprijed zahvaljujem na odgovoru .

    Odgovoreno: 10. 02. 2021.
    • Ovo je jugularna vena, i proširenja na njoj. Ne izgleda mi kao da ima limfnih čvorića, ali na osnovu fotografije ne mogu biti 100% siguran da ih nema, ali ovo što vidim je definitivno proširena jugularna vena, koja vraća krv iz mozga u srce. Razlozi za njeno proširenje mogu biti razni, a ja ću nabrojati samo neke: visok krvni pritisak, ishemijske bolesti srca (angina pektoris ili infarkt), srčana slabost, jer onemogućavaju da, srce primi svu krv, koju vena donosi. Zatim, povrede u predelu ključne kosti, rebara, ramena, lopatica, mogu biti uzrok zastoja krvi u veni, i njeno posledično proširenje, kriva kičma, nepravilno držanje, nezgodni pokreti, ili dugo sedenje. Ređi uzroci su nasledne bolesti vezivnog tkiva, trombne mase, tumor... Svakako, URADITE KOLOR DOPLER KRVNIH SUDOVA VRATA I RAZREŠITE SVAKU DILEMU.