Dobar dan, ja zivim u svajcarskoj i zelim sledece godine da se za uvek vratim u Srbiju (Novi Sad). Vec duze od 30 godina uzimam Marcoumar protiv zgrusavanja krvi jer sam imao dve Tromboze i emboliju. (noga i stomak) Moje pitanje je, da li ima Marcuomara u Srbiji i koja bi bila alternativa ako ga nema i da li mogu kod privatnog doktora da pravim quik test krvi za doziranje tableta? Hvala unapred za vas odgovor.

    Odgovoreno: 23. 12. 2020.
    • Ako mislite na INR, odnosno protrombinsko vreme, možete ga uraditi u svakoj laboratotiji, ali nisam siguran da li ćete naći lekara, koji će umeti da vam sastavi šemu jer mi taj lek nemamo i niko nije obučen za to, osim ako neko nije radio van zemlje. Ovde imate varijantu da koristite oralnu antikoagulantnu terapiju (OAK) gde spadaju farin, sinkum i sl. a doza se određuje na osnovu nalaza INR-a, koji treba u vašem slučaju da bude između 2 i 3. Druga varijanta su noviji lekovi, kao što je npr. pradaxa, koji nemaju uticaj na INR i ne postoji neki poseban monitoring postignutog efekta, pa su oni mačka u džaku, a dosta i koštaju. Treća opcija su subkutane injekcije niskomolekularnih heparina (fraxiparin, clexan, fragmin) a inicijalnu dozu određuje vaskularni hirurg ili internista. Ni oni nemaju uticaj na vrednosti INR-a, ali su dosta efikasni.