Po[tovani,

    Suprug ima 60 godina, prelezao kovid u julu ima povećan šećer i sada je radio kontrolu krvne slike gde je povećan CRP ( 7,47 ) D dimer 0,34 (0,55), ali su povećani eritrociti 6,13 i hemoglobin 176..Vitamin D je 59,56 Glukoza je 7,7 a tromesecna HAa1C 6,6. SARS CoV2 IgG 1,06 (1,4) granična vrednost. Molim Vas ako možete dati savet?

    Odgovoreno: 23. 12. 2020.
    • Hajmo redom,

      CRP od 7,47 nema apsolutno ikakav klinički značaj i u kliničkoj praksi se ne smatra povišenim, osim u slučajevima kada govorimo o nekim lokalnim infekcijama, npr. koren zuba i sl. Što se eritrocita tiče, ako je MCV nizak, to je kompenzatorno povećan broj, i nema značaj, ali ako je MCV u granici normale, potrebno je detaljnije hematološko ispitivanje, najpre ručno prebrojavanje u komori, i krvni razmaz na mikroskopu, a potom i složenija ispitivanja. Vitamin D je niži i savetujem nastavak suplementacije ovim vitaminom uz kontrolu kalcijuma i fosfora, pored vitamina D, da pregurate 75, a kad krene proleće, šetnja na suncu će rešiti problem. Antitela su očekivana. U zavisnosti od broja memorijskih B limfocita zavisi trenutna otpornost na koronu, a ne toliko od antitela.