Poštovani, moj deda ima 77 godina i do prosle godine je bilo skoro sve okej. Medjutim, poceo je mnogo da zaboravlja, tesko mu je cak i osnovne kucne poslove da radi, koje je do skoro mogao. Ono sto mi je najcudnije, sve radi naopako( sporet isključuje na pogresnu stranu, sve sto koristi stavi naopako...) takodje kada god legne on zaspi, nije bitno koliko je sati, potrebno mu je par minuta da zaspi. Osim lekova za srce ne pije nista drugo, pritisak mu je jako dobar, i nikakve druge bolesti nije imao. I cesto pije alkohol, pa se oseca lose par dana nakon toga. Unapred zahvalna, Đurđa Nikolić

    Odgovoreno: 11. 09. 2020.
    • Potrebno je da se javi u specijalnu bolnicu za cerebrovaskularne bolesti, gde će se utvrditi da li je imao moždani udar, koliki je stepen oštećenja, i predložiti mere rane rehabilitacije i oporavka (vitamini B kompleksa, Vitamin E, ukoliko je potrebno, antiepileptik do 6 meseci u zavisnosti od odluke neurologa, ako je potrebno, spasmolitik i sl.). Ne mora da znači da se radi o moždanom udaru, moguće su i reduktivne promene moždane kore sa proširenjem moždanih komora, koje mogu dati slične simptome, a dosta su uobičajene u tim godinama. Takođe, smanjena moždana perfuzija usled suženja arterija iz karotidnog ili vertebralnog sliva, nije retko. Tumori i Alchajmerova bolest takođe mogu biti uzrok simptoma koje ste naveli.