Imam 19 godina.Ranije sam imao panicne napade, ali sam uspeo da ih prevazidjem u smislu umem da ih prepoznam i batalim ih po strani, ne desavajum i se vise. Primetio sam da mi srce nekad lupa ubrzano, nekad usporeno, sto je normalno ali mi se cini da se to ne odvija u skladu sa mojim trenutnim naporom. Nesanica me prati duze vreme. Poceo sam da imam mucnine, gubitak apetita, nisam trenirao duze vreme zbog obicne povrede te sam smrsao.Jednog jutra sam se probudio posle samo 3 i po sata sna, u 15 do 7 i pred ocima mi se javilo treperenje i zamucivanje, magla. Otisao u roku od sat vremena kod dezurne doktorke (bila je nedelja) i ispricao joj komplet sve, kako imam mucnine, nesanica, cudan osecaj u glavi, bol u potiljacnom delu. Izmerila mi je pritisak i bio je 135 sa 93 i rekla pa visok ti je. Pitala me je da li neko od predaka leci hipertenziju na sta je moja majka rekla da ona pije lekove za pritisak. Prepisala mi je enalapril 10mg, polovina ujutru. Popio sam polovinu samo tog jutra i to na putu do kuce. Imam neku odbojnost prema lekovima. Te nisam nastavio da ih pijem. Sutra ujutru sam otisao da dam krv za anaize, vratio se kuci i pokusao da spavam.Nisam mogao. Zalio sam se na tegobe majci i ona je odlucila da odmah odemo kod interniste u privatnoj klinici. On me je saslusao, izmerio mi pritisak i uradio ultrazvuk srca i stitne zlezde, kao i ekg. Rekao je da je sve u redu.Kaze slobodno idi treniraj, trci, bavi se sportom,trenutno te je uznemirila situacija sa koronom(imao sam aktivan dan sa mnogo aktivnosti od ujutru do uvece dok sada nemam nikakve aktivnosti sem malo sporta) i prepisao mi je Bedoksin 2 x 1 i Propranolol 2 x 1/4 i da to pijem-neko vreme. Rekao sam doktore, a pritisak? Odgovorio je ma kakav bre pritisak, imas 115 sa 75. Pio sam to par dana i primetio da vise nemam bubnjanja srca u grudima cak mi se desavalo da mi otkucaji spadnu na 50 i kusur. Batalio sam i propranolol.Pritisak merim redovno kad ustanem, tj oko 12 i bude mi normalan- 110-120 sa 70-75. Bude mi normalan pritisak ceo dan(proveravam ga u toku dna i uvece) i tako dva dana pa oda treci dan mi bude povisen to jest 129 sa 90. Ne znam sta da radim, Da li je ok da pijem enalapril samo onda kad imam povisen pritisak, jer stvarno po dva tri dana ne osecam tegobe i merim pritisak i proveravam i sve je uredno dok jedan dan de bude povisen. Danas recimo je bio ok u toku dana ali je od 4-5 popodne krenula glavobolja u potiljacnom delu i pratio sam pritisak. oko 21 je bio 123 sa 81 dok nisam izmerio 129 sa 90 oko 23h. Popio sam pola enalaprila i glavobolja je prestala za oko sat vremena.

    Odgovoreno: 22. 07. 2020.
    • Problem koji postoji mi nisi napisao. Problem je objektivan i socijalne je prirode i moraš se obratiti nekom da ti pomogne. Najbolje bi bilo da porazgovaraš sa psihijatrom ili akreditovanim psihoterapeutom. Varijacije pritiska vode ka hipertenziji, ali još uvek nisi za redovnu terapiju. Umesto enalaprila, bolje je da uzmeš katopil od 25 mg. To je lek iz iste grupe ali sa znatno bržim i kraćim dejstvom. Kada ti donji pritisak bude viši od 90, a gornji od 130, izgrickaj polovinu katopila 25 mg (znači, to je doza od 12,5 mg) bez vode. Potrebno je da uzmeš nešto protiv uznemirenosti. Preporučujem PERSEN FORTE ujutru i uveče.