Poštovani da li mi možete pomoći da protumačim nalaz, radi se o MRI glave, žena 64 godine. Nalaz je radila jer je počela gubiti pamćenje, uglavnom dok spava ustane se i ne sjeca se bitnih stvari koje su se nedavno desile. Unaprijed zahvalna na odgovoru.

    Odgovoreno: 06. 07. 2020.
    • Pacijentkinja je imala manje, takozvane, lakunarne asimptomatske moždane udare, koji su izazvali simptome koje sada ima. Da ne bi došlo do sasvim izvesnog ozbiljnijeg moždanog udara, sa većim posledicama, neophodno je rešiti sve faktore rizika. Ukoliko puši, prestati sa pušenjem. Ukoliko krvni pritisak nije dobro regulisan, obratiti se lekaru za korekciju terapije. Ukoliko postoje poremećaji srčanog ritma, odraditi 24-časovni holter, i obratiti se lekaru za korekciju ritma. Ukoliko postoji neregulisan šećer u krvi, mora se regulisati, odraditi sve neophodne laboratorijske testove (glikemija našte, ogtt i HbA1C). Uraditi profil lipida (holesterol, trigliceridi, HDL, LDL), i smanjiti telesnu masu. Neophodna je umerena fizička aktivnost.