Dobar dan. Isla sam na uz vrata jer imam kuglicu na vratu i uvecanu zlezdu,pa me zanima i vase misljenje.Inace imam hasimoto. Stitasta zlezda je simetricno polozena,pravilnih kontura,blago manjenog volumena,diskretno nehomogene gradje.Parehnim stitaste zlezde je pravilno zrnaste eho strukture,pravilne distribucije dopler signala.Ne izdvajaju se cisticne niti nodalne promene.U regiji parastitasnih zlezda nema patoloske promene.Obostrano submandibularne i obe parotidne zlezde u pravilnih velicina i homogene eho strukture. Desno u nuhalnoj regiji blize povrsini koze ovalni limfn nodus,hioperehogenog hilusa,dimenzija 12x3.9mm-eho karakteristika reaktivnog LND. Zakljucak Lymphadenitis colli I.dex.incip...Receno mi je da je benigno. Hvala unapred.

    Odgovoreno: 30. 06. 2020.
    • Obostrano uvećani, bezbolni limfni čvorovi vrata najčešće ukazuju na virusnu infekciju. Jednostrano uvećani limfni čvorovi najčešće ukazuju na bakterijsku infekciju, ako su bolni na dodir. Ako su bezbolni na dodir, jednostrano uvećani limfni čvorovi vrata mogu ukazivati na rak. Kod mlađih osoba se češće radi o primarnim zloćudnim tumorima, odnosno limfomima, dok se kod starijih osoba češće radi o sekundarnim zloćudnim tumorima, odnosno metastazama iz ORL regije. Potrebno je uraditi kompletnu krvnu sliku i osnovnu biohemiju, i sa tim nalazima, kao i nalazom ultrazvuka, javiti hematologu. Ipak, na osnovu celokupnog nalaza koji ste mi dostavili, kod Vas se najverovatnije radi o reaktivnom limfadenitisu.