Postovani, u krvnoj slici mi je povisen MCH. Da li bih najljubaznije mogla da Vas pitam za misljenje prema rezultatima krvne slike?

    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 30. 05. 2020.
    • Poštovana, nalaz Vaše krvne slike je skoro idealan. Kada kažem "skoro", ne mislim na ovo minimalno odstupanje od referentnih vrednosti indeksa MCH. Nalazi se NE TUMAČE bukvalnim upoređivanjem sa referentnim vrednostima datim od strane laboratorije. Konkretno, ovaj indeks (MCH) se izračunava tako što se vrednost hemoglobina pomnoži sa 10, a potom podeli sa brojem eritrocita, i svrha je da se kod postojanha anemije, na osnovu ostalih indeksa, ustanovi koja vrsta anemije je u pitanju, kako bi se pravilno pristupilo lečenju same anemije ili ukazivanja na uzrok.

      Kod vas nema elemenata anemije, pa ni ovo odstupanje nema nikakav značaj.

      Parametar MCV (prosečna zapremina eritrocita), je kod Vas 98, što znači da imate veće eritrocite, čiji vek trajanja može biti kraći i u budućnosti dovesti do anemije. Ovaj indeks se može smanjiti suplementacijom vitamina B12.

Komentari na pitanje: #170035

    • Leposava Tarlanovic 30. 05. 2020.

      Hvala Vam puno na Vašem vremenu da pogledate moj nalaz i detaljnom objašnjenju.