Postovani, vec vise od mesec dana imam izrazito suv kasalj, koji zvuci kao zreo tj. duboko iz pluca, kao pseci lavez. Pre toga sam imala subfebrilnu temperaturu (nije prelazila 37.2), koja je trajala prvo dve nedelje, a posle se povremeno javljala jos nekih 10-tak dana. Sada je vec nemam mesec dana. Zbog citave situacije bila sam u covid ambulanti posle prvih simptoma, slusali su me nista se nije culo, vadila sam krv i uradila rendgen pluca. Se 25, crp 5, rtg blago pojacana bronhijalna slika, zakljucak pocetak bronhitisa. Imala sam terapije hemomicinom 6 dana, pauza od 5 dana, posle panklavom bilo mi je bolje dve nedelje i sada sam na palitreksu. Krv sam opet vadila pre 5 dana (pre antibiotika), sve je u normali osim blago povecanih eozinofila 0.59. Pila sam kesice intusina, fluimucil, beli slez i bokvicu i pored svih ovih lekova, kasalj je i dalje tu a ja zavrsavam terapiju palitreksom. Nemam velike napade kaslja, uglavnom pomalo ujutru i uvece, nocu lepo spavam, ali on zvuci grozno. Imam pored ovog da napomenem vec duzi period zapusen nos, trebala sam da snimim sinuse, ali je izbila ova epidemija i to je sada na cekanju. Moje pitanje je da li bih ja trebala jos jednom da snimim pluca i da li bih smela, jer je proslo 2 meseca od proslog snimanja? Izvinite na opsirnosti, vec sam Vam ranije pisala na odeljku bolesti organa za disanje, ali nisam dobila odgovor. Ne znam vise sta da radim s obzirom da doktori jos uvek nisu poceli da rade i sve se obavlja preko telefona, a ja sam ispila dosta antibiotika. Hvala Vam unapred na odgovoru! U prilogu cu ostaviti poslednje rezultate krvi.

    Odgovoreno: 15. 05. 2020.
    • Hvala na detaljnom i preciznom opisu. Vaše pitanje treba da bude smernica drugim pacijentima kako se postavlja pitanje i kojim redosledom se obavljaju dijagnostičke pretrage. Sve što ste mi opisali i dostavili ukazuje na alergijsku etiologiju kašlja. Potrebno je da nekoliko narednih dana uzimate neki antihistaminik, preporučujem Pressing, i da preko nadležne zdravstvene ustanove, tri dana primite inhalatornu terapiju niskim dozama beroduala. Ukoliko problem ovim i dalje ne bude rešen, tada uradite spirometriju.