Postovani, molim Vas da mi objasnite nalaz RTG pluca i srca. Snimka pokazuje hiperinflaciju plucnog parenhima sa znacima emfizema uz primjeren bronhovaskularni rasplet. Svjeze infiltracije plucnog parenhima i pleuralnog izljeva se ne nalazi. Kupole osita ostro ocrtabe i pravilno svedene Hilusi vaskularni uz grublji hilobazalni rasplet. Srcanoziljna sjena je medioponirana, odrzanog tonusa miokarda.

    Unaprijed hvala

    Odgovoreno: 22. 01. 2020.
    • Poštovani,

      na osnovu RTG nalaza, postoji osnovana sumnja na hroničnu opstruktivnu bolest pluća (HOBP). Za postavljanje definitivne dijagnoze, procene stadijuma bolesti i uvođenje terapije, neophodno je uraditi spirometriju i pregled pneumoftiziologa ili pulmologa.