Dg. i10, kv kompenzovan, frekv. 80, ekg normalan, UZ srca normalan, bez ikakvih drugih oboljenja. Terapija za pritisak je sledeća Lodoz 5/6.25 1+0+0, Rawel SR 1,5mg 1x1, LOSAR 50 mg 1x1 (18h). Da li umesto Lodoza mogu da uzimam Bisoprolol 5mg i 1/4 Diunorma od 25mg, ili samo Bisoprolol od 5mg ujutru, a uveče umesto Losara od 50 da uzimam Loristu H 50/12,5 i da li u ovom drugom slučaju da zadržim RAWEL? Koja je bolja kombinacija, znatno povecanje pritiska je bilo u ranim jutarnjim satima, i ova prva kombinacija rešava to, ali bih ako je moguće da zamenim Lodoz jer mi je skup, a Bisoprolol, Diunorm i LORISTA H idu na recept. Hvala.

    Odgovoreno: 21. 01. 2020.
    • Može ovako kako ste napisali, da kombinujete ujutru bisoprolol i Diunorm 25 (¼), a ova druga varijanta nije preporučena, jer lekovi koji su fiksna kombinacija sa hidrohlorotiazidom ne bi trebalo da se uzimaju uveče. Takođe, to što vam je propisan lek koji sasrži 6,5 mg hidrohlorotiazida nije sveto pismo. Ja bih vam propisao Tensec plus (5+12,5) a sve ostalo bih ostavio kako jeste. Lek ide na recept.