Postovani,da li vit D3 utice na povecanje kalcijuma u krvi.Za sada mi je jos u granicama normale 2,44(2,15-2,50)ali posto je nestasica alpha d3 od 0,25 i vigantola ne znam sta sada da koristim Inace njega pijem zbog multipla skleroze.Bila sam po savet kod neurologa i rekla mi je da nema nameru da se time ona bavi nego izabrani lekar koji me je i poslao kod nje. Unapred hvala na savetu.

    Odgovoreno: 06. 10. 2019.
    • Vitamin D povećava apsorpciju kalcijuma iz creva, unetog putem hrane ili suplemenata, i smanjuje izlučivanje kalcijuma putem bubrega, time što podstiče reapsorpciju kalcijuma na nivou bubrežnih tubula, što sve zajedno doprinosi povećanje serumskog kalcijuma, pa je preporučena povremena kontrola kalcijuma i fosfora.

      Postoji dosta kvalitetnih uljanih preparata vitamina D na tržištu.