Poštovani, obraćam vam se ponovo pošto sam vam pisala pre oko mesec dana, ali nisam dobila odgovor. Moguće je da sam pogrešno odabrala specijalistu za moje pitanje, pa zato sada neću navesti specijalistu, već samo pitanje. Naime, duže vreme (negde od kraja leta) imam otok ispod kolena napred, više ka unutrašnjoj strani. Tačnije, već nekoliko godina unazad meni je taj deo izlgledao deblje nego na desnoj nozi, izgledalo je kao da ima više sala. Međutim, od pre nekoliko meseci to izgleda i kao da je neki otok, kao limfedem (mada nisam sigurna). Boli me kada malo jače tu pritisnem, mada i ranije mi je na tom mestu noga bila osetljiva na dodir. Takođe, već godinama unazad, a sada posebno se vide popucali kapilari i osećam bol kao da imam proširenu unutrašnju venu (sa bočne unutrašnje strane gde se koleno savija). To mesto mi je uvek bilo osetljivo, i kada bih dugo sedela ili stajala uvek me je tu bolelo, a desna noga nikada. Takođe, nekada kada duže sedim (a takav mi je i posao) ta noga me nekako neobično boli i u butnom delu, i kada silazim niz stepenice kao da mi nešto smeta kada savijam to koleno. Nekada me žiga i u gornjem delu butne kosti. A napominjem da na kolenu imam neku kuglicu ovalnu oko 1 cm koja pod rukom deluje kao masno tkivo, ne deluje mnogo tvrdo i može malo da se pomera. Takođe, nekada me boli i žiga donji deo ledja, isto na levoj strani. Takođe, u abdomenu sa leve strane ispod rebara često imam neki veoma neobičan osećaj, ne mogu ga nazvati bolom, već nekim pritiskom, neprijatnošću, nekada u pokretu, a nekada i u miru. To je manje izraženo pre unosa hrane. Inače, zakazan mi je uz abdomena i kolor dopler donjih ekstremiteta za 15-ak dana. Međutim, ja sam privatno uradila uz abdomena pre 7 dana (nisu mogli i kolor dopler nogu tada), i nalaz je potpuno uredan. Međutim, dr mi je tada rekla, pošto sam joj se ja požalila na tu neprijatnost ispod levog rebra, da bi trebalo uraditi neki parametar pregleda debelog creva, mada stolica mi je redovna i normalna. Napominjem podatke o svom zdravstvenom stanju: rano sam ušla u menopauzu, pre sedam godina, sa 38 godina, imam Hašimoto tireoditis, ali ne pijem hormonsku terapiju jer su mi hormoni još uvek u normali iako imam povećana antitela, proveravam svake godine nivo hormona. Takođe, od kada sam ušla u menopauzu mnogo sam dobila na kilaži, tako da od nekih 68-70 kg sada imam 105 kg. Takođe, upravo sam završila terapiju protiv helico bakterije. Inače, imam želudačnu kilu koja je ustanovljena endoskopskim pregledom još 2012. godine i tada sam pila neku terapiju protiv gerb-a, a prošle godine, pošto sam isto imala simptome nadimanja i neprijatnosti ispod levog rebra, dr mi je samo dala da uradim test na heliko i, pošto je on bio pozitivan, dala mi terapiju protiv te bakterije, i rekla da ćemo kasnije, posle tog lečenja, raditi endoskopiju da vidimo šta je sa tom želudačnom kilom. Ja, laički, imam utisak da je ta kila sada mnogo veća. Takođe, da napomenem (možda je bitno ) da mi se nekada desi da mi pukne kapilar na prstima ruke uz jak oštar bol (možda jednom u 3-4 meseca) i poplavi na tom mestu.
    Izvinjavam se zbog opširnosti, nadam se da ćete mi dati neki koristan savet šta bi trebalo najpre uraditi što se tiče dijagnostike ovog mog stanja. Najlepše hvala!

    Odgovoreno: 29. 04. 2020.
    • Za bolno pucanje kapilara nemam misljenje ali nije za zanemarivanje.

      Bol sa leve strane ispod rebarnog luka lam jebod zeludacne kile.

      Bol u kolenu treba reumatolog da pogleda, vas opis ukazuje na gonartrozu reumatske prirode.

      Bol u butini nije vezan sa bolom u kolenu vec sa bolom u ledjima, verovatno imate blagi lumbago iliti blago pomeranje nekog prsljena u ledjnom delu.

      Sve najbolje i i bar oporavak vam zelim