Poštovani, moja majka ima rutinsku kontrolu, treba sada da uradi nalaz magnetne reznonace abdomena. Radila je nalaze krvi gdje sedimentacija iznosi 25, wbc 4. 4, rbc 3. 69, hgb 12. 6, hct 38. 9, mcv 105. 2 (to nas brine zašto je toliko povećano) , mch 34, mchc 32. 3, rdw 17. 4, rdw-sd 63. 4, plt 229, mpv 9. 2. Ako možete da nam kažete zbog čega je mcv toliko povećan i šta to znači zapravo? Lijep pozdrav

    Odgovoreno: 18. 04. 2016.
    • Poštovana,
      Mcv je jedna od eritrocitnih konstanti a znači prosečan vulumen crvenih krvnih zrnaca.
      povećanje ovog parametra može da znači mogučnost neke vrste anemje/nedostatak vit b12, javlja se kod bronhijalne astme, smanjenog rada
      štitne žlezde, slabosti jete, konzumiranja veće količine alkohola. . .
      u svakom slučaju kod vaše majke radi se o nekoj blažoj formi malokrvnosti, čije poreklo treba daljom dijagnostikom utvrditi i početi lečenjenadam se ništa ozbiljno.