Postovani, otkad znam za sebe, imam problem sa debljanjem. Medjutim, u posljednje vrijeme sumnjam i da imam problem s nakupljanjem tecnosti. Imam slab metabolizam koji sam uvijek probavala regulisati cajem, tabletma, probioticima, svakakvim terapijama, ali nista ne pomaze. Voljela bih da vam mogu opisati rijecima svoje stanje, ali ne znam kako. Ne znam kojem doktoru vise da se obratim niti kako bi mi se mozda moglo pomoci te da li bi uopste. Uglavnom, jedem jako malo, jedem zdravo, probavala sam razne nacine prehrane, na svaki nacin da podijelim obroke, da jede triput dnevno, da jedem 5 manjih obroka, itd, al uglavnom se sve svodi na to da ne smijem dnevno jesti vise od 1 put. Ali i tada se debljam. Debljam se od pica cak. Visoka sam 173cm, stalno mucim problem s kilama, te nikako da postignem zeljenu kilazu. Imala sam uvijek oko 70 kilograma sto mi i ne smeta previse iako sam mnogo puta gladovala da to odrzim. Medjutim, u zadnjih mjesec dana mi skace i do 75 kila, a hranim se zdravo te uzimam minimalne obroke. Voljela bih da mi kazete kojem oktoru da se obratim, kolike su sanse za rjesavanje problema, asocira li vas to i na sta, da li su mi mozda hormoni u pitanju, samo metabolizam, kako da regulisem>posavjetujte me, molim vas. Srdacno, sejla hodzic

    Odgovoreno: 06. 02. 2016.
    • Poštovana,
      Koliko vidim vaš problem nije veliki. Uradite sledeće:
      1. Laboratorijska dijagnostika
      2. Endokrinološki pregled
      3. Savet nutricioniste
      4. Dozirana, fizička, aerobna, rekreativna aktivnost (najmanje 4x sedmično)
      5. Sve planirati i obavljeti postepeno na duže staze i rezultat mora doći a vaše zadovoljstvo će biti znatno bolje.