Postovani, na nalazu uz abdomena koji sam radila izmedju ostalog pise - pankreas lipomatozno izmenjen, pa me interesuje sta to znaci? Da napomenem jos da mi je pre otprilike 8 meseci dijagnostifikovan dijabetes i da pijem glukophage 2x1000 hvala unapred na odgovoru

    Odgovoreno: 28. 12. 2015.
    • Poštovana,
      Vaša gušterača prožeta je masnim ćelijama, više od uobičajenog, što može uticati /ne sigurno/
      na smanjeno lučenje insulina i time povećanu koncetraciju šećera u krvi.
      ukoliko imate povećan ili poremećen lipidni status u krvi (holesterol, hdl, ldl i trigliceridi/
      treba poraditi na sprečavanju povećanja holesterola i njegovih frakcija u krvi. Prvenstveno se misli na higijensko dijetetski režim ishrane i redovne, fizičke, aerobne aktivnosti,
      u slučaju iziostanka rezultata moguće je uključiti i lekove iz grupe statina.
      koristiti lekove po nalazu endokrinologa