Postovani, majka mi se osjecala slabo i iscrpljeno zadnjih nekoliko dana, te je posla na kontrolu srca. Inace ima 51 god, visoka je 1, 72 i teska 68 kg. Zdravo se hrani, ali radi jako stresan posao. Rezulati ekg-a su: sin. Ritam, fr. 83/min, normogram, diskretna depresija st segmenta v3-v6 dg prolapsus v. Mitralis. Rezultati ultrazvuka: lijeva komora urednih endokavitarnih dimenzija, globalno ocuvane sistolne funkcije, normalne debljine zidoa, ima se utisak hipokontraktilnosti bazalnog segmenta inferiornog zida. Prednji mitralni kuspis prolabira p3 segmentom u lijevu pretkomoru koja je normalnih dimenzija 36mm uz mr do 1+. Transmitralni protok ukazuje na ocuvanu dijastolnu funkciju. Aorta trivelarna u korijenu 23mm, asc. Aorta 25mm bez hemodinamski znacajnog gradijenta preko zalistaka. Ar u tragu. Desna komora urednih dimenzija 19 mm uz tr u fizioloskim granicama. Perikard bez znakova izliva. Dimenzije i protok kroz a. Pulmonalis u granicama normale. 2010. Godine, kada joj je takodje radjen ekg, rezultati su bili: s. R. , fr. =60/min, normogram, pq-int. =-0, 12s (d2) qrs=0, 07 (v3) , diskretna st-depresija do 0, 5mm u d2, avf, v4-6. Nakon sto je odradjen monitoring i ultrazvuk, doktor nije spominjao st depresiju kao problem. Mozete li me posavjetovati, sta bi majka jos trebala da odradi i mozete li mi objasniti sta je st depresija i kako se lijeci? Veliko hvala unaprijed!

    Odgovoreno: 15. 07. 2015.
    • Poštovana,
      Pojava st depresije na ekg, najčešće je znak slabije ishrane srčanog mišića
      u slučaju vaše majke st depčresija je diskretna tj 0. 5 mm. Značajna st depresija je 1mm i više. Uzimaju se lekovi koji omogućavaju bolju ishranu srčanog mišića.
      neka vaša majka postupi isključivo po nalazu kardiologa.

      Pozdrav

Komentari na pitanje: #137100

    • Molim vas objašnjenje. Što je mr nagio stupnja 1+,  minimalna tr i pr te ar u tragu. Što znači sve to?