1. Vrednost cpk u analizi krvi - kreatin kinaza u krvi

    Pitanje broj: #51573

    Poštovani,

    Radila sam cpk analizu u krvi. Rezultat je 175. Interesuje me da li je ta vrednost u granicama il postoje neke zabrinjavajuće indikacije?

    Odgovoreno: 18. 05. 2018.
    • Poštovana,

      Kreatin kinaza (ck, cpk) je zastupljena u skeletnim mišićima, miokardu, mozgu, gastrointestinalnom traktu, štitastoj žlezdi, bubregu i jetri. Najznačajnije je određivanje njene aktivnosti u skeletnim mišićima (izoenzim ck-mm) , mozgu (ck-bb) i miokardu (ck-mb) . Nazivi za izoenzime potiču od dve subjedinice koje učestvuju u dimernoj građi molekula ck (m je mišićna, a b moždana) . Referentne vrednosti ck kod muškaraca iznose od 24 do 190 u/l, a kod žena od 24 do 170 u/l (mereno aparatom hitachi 912) . Referentne vrednosti ck-mb bez obzira na pol iznose do 24 u/l (mereno aparatom hitachi 902) .
      povećanu aktivnost ck nalazimo kod:
      • infarkta miokarda - aktivnost počinje da raste 4-8 sati posle akutnog napada infarkta, maksimum (10-25 puta veće vrednosti) dostiže posle 10-25 sati, a normalizuje se posle 36 sati;
      • angine pektoris;
      • mišićne distrofije - aktivnost raste i do 50 puta više;
      • dermatomiozitisa;
      • delirijum tremensa;
      • miksedema;
      • defibrilacije srca;
      • konvulzija;
      • apopleksije mozga - vrednosti su najveće posle 48 sati, a normalizuju se posle 3-4 dana;
      • hipokalemije;
      • povreda cns-a;
      • plućnog infarkta ili edema pluća;
      • terapije intramuskularnim injekcijama;
      • hipotireoidizma;
      • trovanja ugljen monoksidom;
      • traume;
      • primene sledećih lekova i terapijskih tretmana: ampicilina, hlorpromazina, klofibrata, salicilata, doksorubicina, halotana, sukcinilholina, barbiturata, hirurških zahvata na srcu, defibrilacije srca, elektromiografije, tetanusa.
      povećanu koncentraciju izoenzima ck-mb nalazimo kod:
      • akutnog infarkta miokarda - već 3 do 4 sata od početka simptoma;
      • angine pektoris;
      • mišićne distrofije;
      • trovanja ugljen monoksidom.

      Pozdrav

Komentari na pitanje: #51573

    • Imam Ck 288. Šta treba dalje da ispitam ? Šta prestavlja ovaj iznos? Hvala. Pozdrav.

    • Poštovani, danas su mi rađene laboratorijske analize i ustanovljeno je da mi je povišen CK-NAC 363. Imam 58 godina i uzimam statine i lekove za visok pritisak.

    • Dobar dan, moj CK 311 troponin T 13 Harnsauer 8,2 LDL Colesterin 162 HDL Colesterin 40. Imam 48 godina. Da li imam problem? Lep pozdrav.

    • Molim za odgovor CPK 475 a CK MB 28 Alt 44 Ast 56. Da li je Infarkt u pitanju? Hvala.

    • Poštovani, imam povećan CK na 220. Bavim se sportom i pretpostavljam da je to od treninga i preopterećenosti ali me uz to uhvatio stomačni virus, mučnine i vrtoglavice. Međutim niko od lekara me nije uputio ili preduzeo dodatnu terapiju ili rekao da se analize eventualno ponove jer ja se sada plašim da pri sledećem naporu ne dođe opet do naglog povećanja. Zato sam htela da se konsultujem sa Vama, šta je najbolje uraditi po ovom pitanju? Hvala unapred.

    • Moj CPK e 481, a LDH360. DA LI E NESTO SERIOZNO ? A ALT MI E 45 , AST 44 ,VE MOLAM ZA ODGOVOR.

    • Moj cpk je 243, pio sam lek Rozor za smanjanje holesterola i triglecerida.Da li moze biti od leka ili imam drugi problem?

    • Мој CKI је 194 , а LDI 377. шта то значи и дали имам разлог за бригу?

    • Znacenje nalaza Kratinin kinaza (CK-MB) vrijrdnost 20.20 kod zena.?

    • Zbog jakih glavobolja i visokog pritiska uradjena je KS CK 1353 LDH 383 AST(GOT)56 MOGU LI DA VAS ZAMOLIM DA MI OBJASNITE ZASTO SU OVE VREDNOSTI TOLIKE

    • Imam ck 244 i utisak kao da mi je neko stao na grudi,tacnije utisak da mi lupa srce,da li treba da se brinem