1. Pravila prilikom davanja krvi na analizu

    Pitanje broj: #152221

    Poštovani,

    Čitala sam da je najbolje ništa ne jesti 12 časova pre davanja krvi na analizu, da li je to tačno? I još nešto da pitam u vezi analize urina. Naime, imam problem sa učestalim mokrenjem. U većini uputstava za laboratorijsku analizu urina kaže se da treba dati prvi jutarnji urin na analizu, ali ja to ne mogu da izvedem, jer ja u toku noći nekoliko puta moram u toalet da uriniram, jednostavno ne mogu da izdržim dugo da ne uriniram jer imam osećaj da bi mi bešika eksplodirala. Pa me zanima da li će rezultat analize urina biti verodostojan čak i ako recimo uriniram sat vremena pre davanja urina na analizu? Bešika mi se puni jako brzo i vrlo često moram u toalet.

    Odgovoreno: 03. 03. 2018.
    • Poštovana,

      Najbolje je pre analiza krvi ne jesti i ne uzimati zaslađene napitke 10-12 časova. Najbolje bi bilo da se na analizu odnese srednji mlaz prvog jutarnjeg urina. Ukoliko imate i tegobe pri mokrenju, verovatno se radi o nekoj urinarnoj infekciji. Trebali bi svakako proveriti i šećer u krvi.