1. Povišen broj otkucaja srca

    Pitanje broj: #54976

    Poštovani,

    U poslednje vreme imam povišen broj otkucaja srca, gotovo uvek preko 90, sa tendencijom prema 100, bez pojačanih fizičkih aktivnosti. Krvni pritisak ima tendenciju prema 130/90. Težina prekomerna. Lipidni status ok, hormoni štitne žlezde takođe ok. Nalazi na adeno virus: iga negativan, igg 1. 6; coxackie igm negativan, igg 95 u/ml. Na šta ovo može da ukazuje i koliko može biti ozbiljno?

    Odgovoreno: 23. 05. 2018.
    • Poštovana,

      Po navedenim simptomima kod vas je u pitanju tzv sy hypercineticum. Uz detaljnije i redovne analize sa vašim lekarom, možete u terapiju uvesti neki od preparata selektivnih b-adrenergičkih blokatora koji će smanjiti broj otkucaja u minutu. Svakako se savetuje pre svega samnjenje telesne težine i redovna fizička aktivnost koja će ojačati vaše srce kao pumpu i puls dovesti na normalan broj. Naravno, ukoliko ste pušač, savetuje se prekid pušenja jer nikotin utiče na krvni pritisak i broj otkucaja.

      Pozdrav

Komentari na pitanje: #54976

    • Имам 48 год. , нисам гојазан , рекреативно се бавим спортом( трчим неколико пута недељно) . Имам благо повишен крвни притисак ( користим Прилинду од 2,5 мг-пола таблете).Ово мије други дан да имам од 100 -110 откуцаја у минуту.Осећам велики умор при малом напору.Шта би ви могли да ми саветујете.