Postovani imam 22 godine i radila sam analize krvi i jako sam se zabrinula posto mi je ast mnogo povisen iznosi 51. 9 i alp mi je povisen iznosi 39. 1. Mogu reci da nekad malo vise jedem masniju hranu, nikad nisam imala neka oboljenja jetre ili slicno pa jel mozete da mi kazete zasto su ova dva pokazatelja visoka, narocito ovaj prvi, koji moze biti uzrok? Hvala.

    Odgovoreno: 29. 05. 2013.
    • Poštovana,
      Alt vam je na gornjoj granici (do 41ij/i) , a ast vam je nešto iznad gornje granice (do 38 ij/i) . Uzrok može biti masna hrana. Niste mi napisali koje su vrednosti bilirubina (ukupni i direktni ili konjugovani i nekonjugovani) , gama-glutamil-transferaze (ggt) , laktat-dehidrogenaze (ldh) , alkalne fosfataze (ap ili af) , holesterola i triglicerida, glukoze (gly) te urina. Kada bih znao vrednosti navedenih analiza, mogao bih više da vam pomognem.