Biću malo opširnija i navesti sve simptome i dešavanja da bi ste dobili što bolju sliku o mom stanju. . . U petak (17. 05.) sam bila do drugarice u bg, bio je težak dan i u povratku nisam htela da uključujem klimu u kolima nego sam otvorila sve prozore da imam vazduha. Normalno sam stigla kući oko 16: 00 h i kad sam ušla u stan osetila sam vrtoglavicu i ubzran rad srca - pomislila sam da mi je pao pritisak (inače je moj normalan pritisak 90/60) pa sam popila veliku čašu vode i legla jedno 10-ak min. Pošto mi je bilo skorz dobro ustala sam da ručam (zadnji put sam jela to jutro oko 9: 00 h) međutim opet je počelo da mi se vrti u glavi pa sam sela na tabure, onda su počele da mi trnu podlaktice i podkolenice, opet sam osetila ubrzan rad srca i počela sam otežano da dišem (pretpostavljam da je ovo poslednje od straha) . Zvala sam muža koji je bio u susednoj sobi jer nisam mogla sama da se vratim na krevet - on mi je pomogao da legnem, stavio mi noge na jastuke i poskidao prstenje i sat jer sam se žalila da mi ruke otiču. Međutim, ruke mi nisu otekle, samo sam ja imala tkav osećaj od trnjenja - kao da su bar pet puta veće i da će se svake sekunde rasprsnuti! Popila sam još jednu čašu vode, podigla ruke iznad glave, noge su mi bile na jastucima, trnjenje je polako počelo da prolazi, ja sam se smirila, odremala jedno sat vremena i posle je sve bilo ok. Subota i nedelja su prošli sasvim normalno, da bi u nedelju uveče (19. 05.) počelo da me boli u grudima - kao da me boli kost koja spaja levi i desni grudni koš. To je trajalo celu noć, bol se smanjivao i pojačavo ali nije prestajao. Zaspala sam oko 4: 00 h i probudila se već oko 7: 00 h i dalje me je bolelo. Otišla sam u ambulantu gde su mi uradili ekg koji je bio dobar, dali mi injekciju diklofena i poslali me kod interniset. Dok sam čekala na internom opet su počele da mi trnu podlaktice i podkolenice, ubrzan rad srca i otežano disanje, baš u tom trenutku su me prozvali u ordinaciju, opet mi uradili ekg koji je bio nešto lošiji nego prethodni ali u suštini dobar, pregledali me, uzeli krv na analizu i dali mi apaurin od 5 mg. Ostala sam tu još 3 sata čekajući rezultate, bol je i pored injekcije i dalje bio prisutan. Svi rezultati krvi su bili u redu i dijagnoza mi je anksioznost, a terapija ksalol od 0, 25 mg po potrebi i diklofen protiv bolova?!? Pri tom su svi ljudi koji me poznaju u čudu zbog dijagnoze i svima je komentar isti: "da te ne poznajem možda mi ne bi bilo čudo, ali ti anksiozna?!? " problem je što mene i posle nedelju dana i dalje boli - ne konstantno, ali po nekoliko puta u toku dana osetim bol u grudima, nekad jači, nekad slabiji, nekad traje duže, nekad kraće. Trnjenje podlaktica i podkolenica se nije ponavljalo, ali sam primetila da kad idem uz stepenice, ako malo požurim, srce počne ubrzano da radi i to mi dodatno smeta! Da li da sačekam još malo ili da se čim pre ponovo javim doktoru i kakvo je vaše mišljenje u vezi svega ovoga?!? Još jednom se izvinjavam na opširnosti i hvala u napred na odgovoru. Pozdrav!!!

    Odgovoreno: 26. 05. 2013.
    • Poštovana,
      Anksioznost je osećanje unutrašnje uznemirenosti. . . Uz psihomotornu napetost. Anksioznost nije vezana za konkretnu situaciju ili osobu. Odgovoran je deo mozga, poznatiji kao autonomni nervni sistem, koji radi nezavisno od našeg stanja, i koji se lakše aktivira kod nekih ljudi, zbog čega se i javlja ubrzan rad srca, trnci, znojenje, itd. Ovi simptomi mi zaista i liče na anksioznost, mada, da bi osobu proglasili anksioznom, moramo isključiti sve ostale-organske uzroke. Obzirom da ste uradili ekg i krvne analize, još vam preostaje da uradite ultrazvuk srca. Ako i on bude uredan, onda verujte lekarima da je ipak anksioznost u pitanju.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #116473

    • Ja imam 11 mjeseci ubrzan rad srca i smeta mi uradila sam sve nalaze su mi uredni i javlja mi se lupanje srca nekad prodje i 7 dana ili se javi prije bude mi muka i sve neznam vise sta da radim.