Prilikom pregleda krvi u izveštaju stoji: blaga hemoliza. U rezultatu je uvećan alt - 44 a smanjen je hdl hol 0, 98 napominjem da sam uveče pre jutra kada am dao krv, popio dve čaše kokakole i 1 čašu kisele vode.

    Odgovoreno: 22. 03. 2010.
    • Poštovani,
      Alt je neznatno povišen, a postoji i blaga hemoliza, pa bi bilo dobro da se analize ponove za 2-3 nedelje, pa ako se rezultati ponove ili pogoršaju treba tražiti uzrok.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #57055

    • Alt je enzim jetre na ciju aktivnost (odnosno rezultat) ne utice hemoliza jer ovaj enzim nije prisutan u eritrocitima. Na njegovo granicno povecanje (sto je slucaj kod ovog pacijenta) mogu uticati mnogi faktori kao na primer aditivi (boje, dopunske supstance) u multivitaminskim i njima slicnim preparatima, pa se granicni, izolovani porast aktivnosti ovog enzima, bez prateceg povecanja drugih enzima (posebno asta, gama-gta i alpa) ne moze smatrati ozbiljnim poremecajem.