Postovani, brine me zdravstveno stanje moje majke koja ima 63 god. Pre mesec dana pocela je da oseca malaksalost, gubitak apetita, vrtoglavicu, pocela je da kaslje (da bi kasnije ustanovila je od visokog secera) , da se zamara. Pritisak je tih dana jedva bio 106/65, dok je secer bio povisen (preko 12 jedinica) . . . Kada je uradila prvu analizu krvi sedimentacija je bila 106. Otisla je prvo svom kardiologu koji je posle pregleda rekao da je sve uredu i da nastavi sa terapijom (concor, cardiopirin) po ustaljenom redosledu. Zatim je otisla internisti koji je uradio ultra zvuk trbuha i abdomena i ustanovio da je jetra ok, zucna kesa operisana, pankreas normalne velicine, homogenog izgleda, bubrezi normalne velicine, sve u svemu ok. Uradio je i dopler krvnih sudova vrata sa nalazom: morfoloskim pregledom krvnih sudova /cca, cai, cae/nalazim lako intimomedijalno zadebljanje/do 1. 3mm/. Morfoloske promene su bez hemodinamskog znacaja. Protici su normalnog smera. Cai dex i. R 0. 63 cai sin. I. R 0. 68. Snimila je i pluca i to dva puta za sedam dana, oba puta nalaz uredan. Ocni lekar je rekao da je ocno dno dobro sacuvano sobzirom da je dijabeticar 13 god. (na oralnim antidijabeticima) . Juce (09. 02) po prvi put joj se javila temperatura 38. 5. Poslednje analize je dala 04. 02. 2010.: wbc 8. 0; rbc 3. 75; hgb 109; hct 30. 6; mcv 81. 6; mch 29. 1; mchc 356; plt 445; ly 24. 4; mo 5. 7; gr 69. 9; rdw 14. 3; pct 0. 22; mpv 5. 0; pdw 18. 3; fibrinogen 5. 9; sedimentacija 88. Pregled urina uredan. Coxsakie virus igm 0. 2; igg 0. 35. Secer i dalje varira, najvise izmeren u zadnjih 15 dana je 22, ali se sada krece izmedju 15 - 7. 5 jedinica. Dobila je uput da lezi na infektivnom odeljenju radi daljeg ispitivanja. Unapred hvala na svakoj pomoci.

    Odgovoreno: 13. 02. 2010.
    • Poštovana,
      Očigledno je da vašoj majci povišene vrednosti šećera prave zdravstvene probleme. Njen šećer dosta varira i vrednosti šećera pod terapijpm ne bi smele da prelaze 11. Međutim, postoji i drugi problem, a to je prisustvo neke infekcije u organizmu. Dobro je što je dobila uput za bolnicu, i nadam se da je već smeštena i da je počelo ispitivanje, pa će prema dobijenim rezultatima biti sprovedena i terapija. Napominjem, da je kod dijabetičara svaka infekcija ozbiljnija i da se češće javljaju komplikacije, pa je potrebno lečenje ozbiljno shvatiti.